Octombrie – Decembrie 2016

Si in aceasta perioada au avut loc intalniri de grup atat pentru copii cat si pentru parinti si de asemenea intalniri comune.
Intilnirile au vizat impartasirea si identificarea problemelor care cauzeaza dificultatile precum si a solutiilor optime in subiecte de parenting, viata sociala si familiala. Pentru copii am desfasurat activitati recreative si de dezvoltare socio-emoţionala.

O noutatate in abordarea copiilor au fost activitatile terapeutice cu copiii. Am introdus un nou program saptamanal de terapie de grup , in care am desfasurat activitati pentru dezvoltarea socio-emotionala. Copiii au venit direct de la scoala la Centru unde dupa servirea unei mese au participat la activitati de invatare de exprimare adecvata a emotiilor prin jocuri de rol, teatru, pictura, in grupe potrivite de varsta. Uneori i-am asistat la efectuarea temelor. De asemenea, cativa copii au beneficiat de meditaţii la matematica cu sprijinul unor voluntari dedicati.

Am realizat cu copiii doua scenete prin care am urmarit adecvarea emotionala si dezvoltarea comportamentelor de cooperare in grup. Interesul, entuziasmul si castigul lor din aceste activitati au fost semnificative si totodata recompensatoare pentru investitia noastra. Munca lor a fost valorificata prin prezentarea in fata parintilor, acestia din urma au fost placut surprinsi si multumitori. Sponsorizarile si voluntarii care s-au implicat alaturi de noi în realizarea organizarii si desfasurarii programului ne-au surprins in mod placut.

Cum toti copiii iubesc cadourile, la finalul ultimei intalniri din decembrie, in tonul sarbatorii Nasterii Mantuitorului, copiii au avut bucuria sa primeasca mult asteptatele cadouri. De asemenea, impreuna cu beneficiarii am fost la colindat la o farmacie care a sponsorizat cadourile de Craciun.

Fiind ultima intalnire cu acest grup de familii am creat spatiu pentru celebrarea reusitelor si marturii. Cel mai mult s-a exprimat regretul ca acest program atat de binefacator pentru familiile lor se termina.
Un fapt imbucurator pentru noi este modul in care multe situatii familiale, sociale sau perceptii si abilitati ale copiilor au fost notabil schimbate in bine.
Multumim pentru toate resursele cu care ne-ati binecuvantat ca sa fim o binecuvântare… si …continuam impreuna.

Lidia Leahu – Coordonator Proiect